Szybki Kurs Walut v2.0 dla iOS

Trochę nam to zajęło, ale w końcu już jest. Wersja 2.0! Co to oznacza? Oto krótka lista zmian.

Ekran startowy
Ekran startowy
Nowy wygląd dla iOS 7

Niebieskie tło raczej nie pasowało do iOS 7. Teraz apka jest cała biała, z ładnymi napisami i flagami gdzieniegdzie.

Kolejność ekranów jest teraz inna. Zamiast kilku zakładek, możemy wchodzić „coraz głębiej” do aplikacji.
Pierwszy ekran to wybór waluty bazowej, czyli tej wkoło której są wszelkie kursy. Od tego także zależy z którego państwa pochodzą dane.

kurswalut_v20_03
Wybór waluty bazowej

Drugi ekran (lub pierwszy jeśli kiedyś już wybraliśmy walutę bazową) to ekran z listą dat. Wszystkie kursy, także archiwalne są tutaj. Często zdarza się, że chcemy zobaczyć np. po ile było euro przed urlopem. Tutaj raz dwa można znaleźć odpowiednią datę.

kurswalut_v20_02
Waluta bazowa PLN – lista notowań

Ten ekran jest też ważny ponieważ tutaj można pobrać najnowsze kursy. Wystarczy 'pociągnąć w dół’ listę dat a pojawi się „kręciołek” informujący, że w tle coś się ściąga.

Im dłużej nie odświeżaliśmy notowań tym dłużej będzie trwało pobranie nowych. Nowe notowania pojawią się na górze, jedno po drugim.

Można stąd wejść w opcje aplikacji – te podstawowe jak pomoc, linki do naszych stron oraz wrócić do zmiany walut bazowych. Wybranie daty z listy spowoduje, że zobaczymy wreszcie wszystkie kursy dla tej waluty bazowe tego wybranego dnia.

iphone5_01
Notowanie – lista walut

Lista walut teraz po lewej dodatkowo zawiera flagę państwa, co może przyspieszyć znalezienie szukanej waluty na liście. Z tego ekranu można także przejść do definiowania ulubionych walut (w prawym górnym rogu). Waluty ulubione to te, które na listach będą wyświetlane jako pierwsze.

kurswalut_v20_04
Ulubione waluty

Wybierając walutę z listy przechodzimy do ekranu podsumowania tej waluty. Nowością jest widoczny odwrotny kurs, np jeśli za 1 euro płacimy 2 złote, to za 1 złoty dostaniemy 0,5 euro. Jest to bardzo przydatne za granicą, gdzie często w kantorach pokazywane kursy są odwrotnie niż w Polsce.

iphone4_02

 

Stad możemy przejeśc w 3 różne miejsca. Po pierwsze wybranie kursu powoduje przejście do kalkulatora (tak jak to sugeruje opis poniżej).

Kalkulator dostał też opcję szybkiej zamiany kolejności w prawym górnym rogu (wysoko oceniany pomysł przesłany przez użytkowników). Kalkulator obsługuje to 8 cyfr przed i 4 po przecinku.

iphone5_05
Kalkulator

Drugi ekran do którego możemy przejść to statystki, czyli porówanie tego notowania z odpowiednim okresem czasu. Porównujemy tutaj kurs z poprzednią wartością, ostatnim tygodniem, miesiącem, trzema miesiącami i rokiem.

Bardzo przydatną opcją tutaj jest możliwość przełączania waluty na otwrotną (poprzez puknięcie w pierwszy wiersz) oraz pokazywanie zmiany kursu w wartościach lub procentach (wystarczy puknąć w inny wiersz niż pierwszy).

iphone5_02
Statystyki waluty

Ostatni, trzeci ekran to wykres, który podobnie jak statystyki, pozwala zobaczyć zmianę kursu walut w czasie, ale w formie graficznej. Klika opcji (jak kolejność danych, sposób kolorowania, okres czasu) można zmienić na tym samym ekranie po puknięciu przycisku w prawym górnym rogu.

Dodatkowo możemy puknąć i przytrzymać palec w wybranym miejscu wykresu aby zobaczyć jaki był kurs waluty (i data notowania) w tym miejscu.

Wykres-w-poziomie
Wykres w poziomie
Wykres-w-pionie
Wykres w pionie
iPad

W wersji dla iPada ekrany są ciut pozmieniane. Na starcie widzimy podsumowanie waluty (kurs, kalkulator) oraz jej statystyki, a także wykres. Wysuwane z lewej menu pozwala zmienić datę i walutę bazową, a także daje dostęp do ustawień i listy ulubionych walut.

Kalkulator wyświetla się nad wszystkim innym – nie musimy przechodzić do osobnego ekranu. Ustawienia wykresu dostępne są pod przyciskiem w prawym górnym rogu.

iOS 6

Aplikacja nadal działa poprawnie na iOS 6. Wygląd jest wtedy troszkę inny, ale ogólnie logika aplikacji pozostała ta sama co dla iOS 7.

 

Leave a Reply